VARIO.

Cechy wyróżniające:

 • Zintegrowane blachy do rzepaku i bezstopniowa droga przesuwu 700 mm dla zbóż i rzepaku
 • Większa średnica ślimaka wciągającego wynosząca 660 mm optymalizuje przepływ materiału
 • Zoptymalizowany nagarniacz zabierający mniej źdźbeł
 • Ślimak wciągający MULTIFINGER
Przyrządy robocze

VARIO.

Cechy wyróżniające:

 • Zintegrowane blachy do rzepaku i bezstopniowa droga przesuwu 700 mm dla zbóż i rzepaku
 • Większa średnica ślimaka wciągającego wynosząca 660 mm optymalizuje przepływ materiału
 • Zoptymalizowany nagarniacz zabierający mniej źdźbeł
 • Ślimak wciągający MULTIFINGER

Przyrządy żniwne VARIO.

Przyrządy żniwne VARIO oferowane przez CLAAS są synonimem najlepszego ustawienia takich przyrządów na rynku. W modelach VARIO 1380 do VARIO 500 firma CLAAS konsekwentnie udoskonaliła tysiąckrotnie sprawdzone zespoły VARIO.

 • Zastosowanie
  Przyrządy robocze

  Do nowej generacji przyrządów żniwnych VARIO należy przyrząd do zbioru zbóż i rzepaku. Doskonale nadaje się do wysokiej wydajności powierzchniowej, zarówno przy niskim, jaki i wysokim plonowaniu. Dostosowana do potrzeb regulacja przyrządów żniwnych VARIO w przypadku zboża (z krótką i długą słomą) i rzepaku zapewnia optymalny przepływ materiału i wzrost wydajności maszyny nawet o 10%.

  Różnorodność modeli od VARIO 1380 do VARIO 500 umożliwia ich wykorzystanie z LEXION, TUCANO i AVERO.

 • Technika
  • Stół przyrządu żniwnego ze zintegrowanymi blachami do rzepaku
  • Zmienna pozycja stołu od -100 mm do +600 mm ustawiana dźwignią wielofunkcyjną
  • Unikalna długość 700 mm drogi płynnego przestawiania stołu przyrządu żniwnego
  • Automatycznie teleskopowany wałek przegubowy do napędu kosy
  • Przelotowa belka kosy i przelotowy nagarniacz (VARIO 930 do VARIO 500)
  • Jednostronny, mechaniczny napęd przyrządu roboczego (VARIO 930 do VARIO 500)
  • Mechaniczny napęd ślimaka wciągającego i kosy poprzez przekładnię i wałek przegubowy
  • Nagarniacz ze zoptymalizowanymi dźwigarami zębów, łożyska zębów odporne na ścieranie oraz nowy kształt ograniczający skłonność do owijania
  • Poprzeczny profil ustawiony pod kątem gwarantującym doskonały widok z kabiny na stół przyrządu żniwnego
  • Bezstopniowe ustawianie wysokości ślimaka wciągającego
  • Możliwa rewersja kanału wciągającego, ślimaka wciągającego i nagarniacza
  • Blachy zgarniające ustawiane z zewnątrz
  • LASER PILOT do systemu automatycznego prowadzenia, składany i ustawiany beznarzędziowo
Przyrządy robocze

Przyrząd Plug & Play do pracy w rzepaku.

VARIO 930 / 770 / 680 / 620 / 560 / 500.

Blachy do rzepaku zintegrowane w stole przyrządu żniwnego oraz beznarzędziowy montaż kosy do rzepaku umożliwiają błyskawiczne przestawienie się na zbiór rzepaku. Połączenie kosy do rzepaku z hydrauliką automatycznie aktywuje pompę hydrauliczną do napędu bocznej kosy. Połączenie zapewniają dwa uszczelniane powierzchniowo złącza.

 • Automatyczne włączanie i wyłączanie pompy hydraulicznej
 • Nawet z zamontowanymi kosami do rzepaku stół można wsuwać i wysuwać jeszcze o 150 mm
 • Zamykana skrzynia na wózku transportowym pozwala bezpiecznie przechowywać kosy do rzepaku, co zmniejsza masę przyrządu żniwnego

Zbiór ryżu.

Przyrządy żniwne VARIO można optymalnie dopasować do zbioru ryżu: fabrycznie albo przez proste przezbrojenie na walec wciągający i system cięcia.

Przyrządy robocze

Solidne przeniesienie napędu.

VARIO 930 / 770 / 680 / 620 / 560 / 500.

Napęd belki kosy odbywa się przez przekładnię planetarną i pracuje bardzo cicho. Przy przesuwaniu stołu przyrządu żniwnego teleskopowo przesuwa się także wałek przegubowy napędu. Dzięki temu można kontynuować pracę w każdej pozycji.

Walec wciągający i napęd kosy są oddzielnie zabezpieczone sprzęgłami przeciążeniowymi. Tym samym przyrząd żniwny VARIO gwarantuje bezpieczne działanie nawet w najtrudniejszych warunkach pracy.

Przyrządy żniwne VARIO 1380 / 1230 / 1080.

Przyrządy robocze

Optymalny przepływ materiału.

Przyrządy żniwne VARIO oferowane przez CLAAS są przewidziane do pracy w najtrudniejszych warunkach. Optymalny przepływ materiału, czyste cięcie i wysoka trwałość to cechy wyróżniające trzy największe modele VARIO 1380, 1230 i 1080. Przy tych szerokościach roboczych CLAAS zastosował dzielony nagarniacz i ślimak wciągający oraz dzieloną belkę kosy.

Dokładne ustawienia dają najlepszy rezultat.

Optymalny przepływ materiału zaczyna się już w przyrządzie żniwnym. Prawidłowe ustawienie wysokości ślimaka wciągającego ma tu szczególne znaczenie. Dlatego z obu stron oraz pośrodku przyrządu żniwnego w punktach ustawiania umieszczono skale do odczytu wysokości. Ślimak można perfekcyjnie ustawić stosownie do wszystkich wymagań.

Przeniesienie napędu.

Dzięki mechanicznemu napędowi przez wałki przegubowe, przekładnię i duże łańcuchy układ przeniesienia napędu jest efektywny i ma niewielkie wymagania konserwacyjne. Dzięki synchronicznemu napędowi kos osiągnięto bardzo spokojną pracę przyrządu. Cały układ napędowy jest zabezpieczony sprzęgłem przeciążeniowym na wypadek zablokowania ślimaka wciągającego. Napęd lewej i prawej kosy zapewniają przekładnie. Mają one dodatkowe sprzęgła przeciążeniowe.

Automatyczna regulacja siły uciągu nagarniacza.

Dzięki hydraulicznemu napędowi nagarniacza możliwe jest automatyczne dopasowanie siły uciągu nagarniacza do trudnych warunków żniw, np. w wyległym łanie. Automatyczne utrzymanie wysokości reaguje na zadane wartości ciśnienia i czułości, utrzymując przepływ materiału.

Szybkie przezbrojenie na zbiór rzepaku.

Blachy do rzepaku zintegrowane w stole przyrządu żniwnego oraz beznarzędziowy montaż kosy do rzepaku pozwalają na błyskawiczne przestawienie się na zbiór tej rośliny. Mechaniczne kosy do rzepaku są o 33% lżejsze i zapewniają siłę cięcia większą o 50%. Również w przypadku dołączanych kos oddzielających do rzepaku dostępny jest taki sam zakres regulacji. Po przezbrojeniu przyrząd żniwny ma nadal kompaktowe wymiary do transportu.

Przyrządy robocze

Odpowiednio do gleby.

Aby także przy dużych szerokościach roboczych zagwarantować doskonałe prowadzenie przyrządu żniwnego, modele VARIO 1230 i VARIO 1080 są wyposażone w dwa dodatkowe czujniki. Są one umieszczone pośrodku i dostarczają do systemu AUTO CONTOUR dodatkowe sygnały o pozycji stołu przyrządu żniwnego.

Przyrządy robocze

Koła podporowe zapewniają lepsze prowadzenie po podłożu.

Na potrzeby zbioru z dużą prędkością lub na bardzo nierównym terenie można zamontować dwa stabilne koła podporowe. Tłumią one ruchy przyrządu żniwnego i w ten sposób wspierają prowadzenie po podłożu przez AUTO CONTOUR. Wysokość można regulować bez użycia narzędzi. Podczas ustawiania zintegrowana sprężyna gazowa absorbuje całą masę koła podporowego i tym samym odciąża operatora.

Przyrządy żniwne VARIO i CERIO do zbioru ryżu.

Przyrządy robocze

Odpowiednio wyposażone do trudnych zadań.

Ryż jest wyjątkowo twardy. Aby osiągnąć optymalną jakość i wysoką częstotliwość cięcia tak odpornej i agresywnej rośliny, można dopasować przyrządy żniwne VARIO 930–500 i CERIO 930–560 do warunków.

Specjalne podwójne bagnety oraz regulowany dociskacz dbają o czyste cięcie również w najtrudniejszych warunkach.

Utwardzany ślimak wciągający.

Maszyny ulegają zanieczyszczeniu przez liczne cząsteczki brudu szczególnie przy zbiorze ryżu. Aby ograniczyć zwiększone ścieranie się materiału, zastosowano utwardzane krawędzie ślimaków wciągających.

Prędkość ślimaka wciągającego zostaje zredukowana, aby optymalnie dozować zielone i ciężkie rośliny.