Informacja prasowa

Ponad 500 000 historii sukcesu: CLAAS świętuje pół miliona wyprodukowanych kombajnów

Harsewinkel/Omaha/Gaomi/Törökszentmiklós, 13 czerwca 2024 r. CLAAS świętuje pół miliona kombajnów budowanych od 1936 roku – z tej okazji w trzech zakładach na trzech kontynentach powstało kilka jubileuszowych maszyn LEXION, TRION, EVION i DOMINATOR. W najbliższych tygodniach i miesiącach będą one prezentowane na targach, wydarzeniach rolniczych i pokazach.

Europejski pionier w budowie kombajnów

Od wielu dekad CLAAS jest jednym z głównych motorów rozwoju kombajnów zbożowych. Za sprawą skonstruowanej 1936 r. kosiarko-młocarnio-wiązałki z przepływem poprzecznym, w skrócie M.D.B., firma CLAAS usprawniła zbiory zbóż w Europie. Wielki sukces przyniósł rok 1946 i seria SUPER, która od 1953 r. mogła być również dostarczana z nabudowanymi silnikami, a od 1958 r. jako SUPER AUTOMATIC z hydraulicznym napędem przyrządu żniwnego. Na całym świecie sprzedano ponad 60 000 egzemplarzy SUPER, które swoich nabywców znalazły nawet w Kanadzie i Urugwaju.

Za sprawą modelu HERCULES, który później zmienił nazwę na SF, rodzinna firma w 1953 roku z powodzeniem wkroczyła w segment kombajnów samobieżnych. W 1961 roku MATADOR GIGANT ze swoim przyrządem żniwnym o szerokości do 6 metrów wyznaczył nowe standardy. Inne istotne dla branży kamienie milowe lat 60. nosiły dźwięczne nazwy, takie jak SENATOR, COMET, COSMOS, CORSAR, MERCATOR, PROTECTOR i COMPACT.

W 1972 roku seria DOMINATOR zapoczątkowała nową epokę, która trwa do dzisiaj. Szczególnie za sprawą serii DOMINATOR 6 i DOMINATOR 8 firma CLAAS umocniła swoją pozycję lidera na rynku europejskim i wprowadziła znaczące innowacje, takie jak system czyszczenia 3D, prowadzenie przyrządu żniwnego AUTO CONTOUR i zespół młócący MEGA. Zaprezentowany w 1981 roku kombajn DOMINATOR CS z separacją cylindrów (od 1986 roku COMMANDOR CS) w tamtym czasie należał do najmocniejszych kombajnów na świecie, a od 1987 roku po raz był dostępny z podwoziem z gumowymi gąsienicami.

Na targach Agritechnica 1995 kombajn LEXION 480 z przełomową technologią hybrydową APS stanowił nie tylko główną atrakcję targów, ale także przełom pod względem wydajności, komfortu i pionierskich rozwiązań elektronicznych dla nadchodzącej ery rolnictwa precyzyjnego. Od 1997 r. chroniąca podłoże technologia podwozia TERRA TRAC w kombajnach LEXION święci triumfy na całym świecie – od 2021 r. jest ona dostępna również w serii TRION.

2013 rok przyniósł ogromny postęp w dziedzinie inteligentnego zarządzania maszyną: za sprawą systemu CEMOS firma CLAAS stała się liderem w dziedzinie automatyzacji kombajnów, co potwierdziły liczne międzynarodowe nagrody. Do dziś CEMOS jest konsekwentnie rozwijany i rozszerzany o dodatkowe procesy i jednostki w kombajnach zbożowych i przyrządach żniwnych.

Najnowszymi członkami rodziny kombajnów CLAAS są zaprezentowane kolejno w 2021 i 2023 roku serie TRION i EVION. Wraz z serią LEXION zapewniają one unikalną różnorodność produktów i wyposażenia – od maszyny z pięcioma wytrząsaczami o mocy 205 KM po 790-konny flagowy model LEXION 8900 TERRA TRAC z systemem APS SYNFLOW HYBRID. Wszystkie trzy serie dzięki dynamicznemu zarządzaniu energią DYNAMIC POWER i rozszerzonym funkcjom CEMOS umożliwiają jeszcze większy wzrost wydajności omłotu. W zależności od profilu wymagań dostępna jest przy tym szeroka gama przyrządów żniwnych – od konwencjonalnego przyrządu żniwnego ze ślimakiem przez ultranowoczesne, zautomatyzowane przyrządy żniwne VARIO aż po zespół żniwny CONVIO FLEX z elastyczną belką kosy i sterowaniem nagarniacza z koncepcją Flip-Over.


Ponad 500 000 historii sukcesu:

silny fundament z doświadczenia i zrównoważonego rozwoju

Około 100 000 wyprodukowanych egzemplarzy DOMINATOR i ponad 75 000 sztuk LEXION sprawia, że serie te stanowią największą część z wyprodukowanych do tej pory 500 000 kombajnów CLAAS. Do globalnego sukcesu kombajnów CLAAS znacząco przyczyniły się również serie SUPER i SUPER AUTOMATIC (ok. 65 000 sztuk), a także EUROPA i COLUMBUS (łącznie ok. 60 000 kombajnów) oraz TUCANO (ok. 35 000 sztuk). Jednak także serie produkowane na mniejszą skalę, takie jak COMMANDOR TERRA TRAC, były motorem postępu i w dużym stopniu ukształtowały genetykę dzisiejszych kombajnów CLAAS. Cechy takie jak wyjątkowa przydatność do zbioru wielu rodzajów upraw, niekwestionowana wydajność czy niezrównana efektywność przez dziesiątki lat prac rozwojowych były stale optymalizowane dla dobra klientów na całym świecie i są głęboko zakorzenione w DNA każdego nowego kombajnu CLAAS. Jednak nie tylko te silne argumenty, ale także wiodąca w branży automatyzacja i nowy poziom łączności i precyzyjnego przekazu danych cyfrowych sprawiają, że kombajny CLAAS są idealnie przygotowane na przyszłość.


Międzynarodowa sieć kompetencji i produkcji

Na przestrzeni dekad CLAAS dostarczał również kombajny zbożowe innym producentom. Od 1992 roku kombajny CLAAS nie są już produkowane wyłącznie w siedzibie firmy w Harsewinkel. W tym samym roku z linii produkcyjnej w Indiach zjechał pierwszy CLAAS CROP TIGER, który powstał w ponad 10 000 egzemplarzach. Od 2001 r. CLAAS w swoim zakładzie w Omaha produkuje również kombajny hybrydowe LEXION na rynek północnoamerykański – do 2019 r. w żółtej kolorystyce i z logo Caterpillar.

Od 2013 roku po przejęciu firmy Jinyee CLAAS produkuje również kombajny zbożowe i komponenty do kombajnów zbożowych w Chinach. W 2019 roku wprowadzono tu na rynek nowy kombajn hybrydowy DOMINATOR 370, a trzy lata później model DOMINATOR 260 z sześcioma wytrząsaczami klawiszowymi. Od 2023 z linii produkcyjnej w Gaomi zjeżdża również nowy EVION, który podobnie jak DOMINATOR 370 i 260 został opracowany w Harsewinkel.

Kolejną lokalizacją w sieci kompetencji kombajnów zbożowych jest Törökszentmiklós w południowych Węgrzech, gdzie od 1997 r. produkowane są przyrządy żniwne i przystawki do  kukurydzy dla kombajnów CLAAS. W październiku 2021 r. świętowano tutaj stutysięczny przyrząd żniwny wyprodukowany dla CLAAS.

Automatyzacja i zarządzanie danymi cyfrowymi:
od jednostki kontroli przepustowości do CEMOS i CLAAS connect

Wielokrotny wzrost wydajności omłotu od czasów pierwszego europejskiego kombajnu MDB wynika nie tylko z dalszego rozwoju technologii i zwiększenia mocy silnika. Szczególnie w ciągu ostatnich 25 lat automatyzacja odgrywała coraz ważniejszą rolę w dalszej optymalizacji wydajności, produktywności i wyników pracy. Za sprawą jednostki kontroli przepustowości CLAAS już w 1974 r. rozpoczął integrację elektronicznego wspomagania obsługi w kombajnach zbożowych. Prawdziwym przełomem okazał się tutaj wprowadzony na rynek w 2013 r. system CEMOS, który od tamtej pory zdobył wiele nagród na międzynarodowych targach, takich jak Agritechnica i SIMA: do dziś jest on stale rozszerzany o kolejne procesy w kombajnie i na przyrządzie żniwnym, umożliwiając optymalne wykorzystanie możliwości maszyny z wyraźnym nastawieniem na maksymalną wydajność – wspieraną przez wyjątkową zdolność wszystkich kombajnów CLAAS do zbioru wielu rodzajów upraw.

CLAAS był jednym z pionierów w budowie kombajnów zbożowych również w kwestii wykorzystania precyzyjnego rolnictwa. Od 1991 r. można było łączyć ze sobą dane plonowania i dane o pozycji GPS, od 1996 r. LEXION oferował nawet mapowanie plonów poprzez AGROCOM MAP, a od 1998 r. oparte na telemetrii zarządzanie flotą za pośrednictwem Combine Online. W 2005 roku kombajny LEXION stały się pierwszymi produktami CLAAS wyposażonymi w pionierski system TELEMATICS. Od października 2024 r. nowy CLAAS connect umożliwi połączenie w cyfrową sieć kombajnów CLAAS z resztą floty, zarządzaniem gospodarstwem oraz partnerem serwisowym i handlowym CLAAS, otwierając nowy rozdział w dziedzinie cyfrowego zarządzania maszynami i gospodarstwem.


Więcej niż maszyna - dewiza CLAAS

Od pierwszego kombajnu w 1936 r. do dnia dzisiejszego CLAAS zapewnia swoim klientom kompleksowe wsparcie. Kupując kombajn CLAAS, klienci oczekują maksymalnej wydajności i produktywności dzięki wiodącej technologii i optymalnemu wsparciu. Przyjazna dla użytkownika koncepcja obsługi, pionierskie wspomaganie operatora i ścisłe połączenie w sieć z partnerem serwisowym CLAAS pozwala osiągnąć nie tylko maksymalną wydajność, ale także wyjątkową efektywność każdego kombajnu CLAAS przez cały okres użytkowania. To właśnie dzięki przyszłościowemu podejściu kombajny zbożowe CLAAS od zawsze były używane przez bardzo długi czas – niekiedy nawet przez ponad pięć dekad. Wyjątkowo niska roczna utrata wartości sprawia, że wszystkie serie i modele kombajnów CLAAS cieszą się dużą popularnością także jako maszyny używane.

Nowoczesne systemy wspomagania operatora, takie jak CEMIS i GPS PILOT, są dziś równie ważne jak obsługa w ramach gwarancji CLAAS MAXI CARE, a dzięki szerokiej gamie przyrządów roboczych i jednocześnie minimalnym zmianom ustawień wymaganym przy zmianie rodzaju uprawy kombajny CLAAS są optymalnie wyposażone do każdego zastosowania. W końcu podczas zbiorów wymagana jest szybkość, wszechstronność i zmienność, a także maksymalna niezawodność.

Cechy te są wspólne dla wszystkich kombajnów zbożowych CLAAS, które napisały już 500 000 historii sukcesu. To właśnie doświadczenie z prawie 90 lat produkcji kombajnów sprawia, że „Made by CLAAS” jest dziś obietnicą jakości.

Jubileuszowe maszyny na pokazy i targi - Sales Edition dla klientów

Aby podkreślić globalną sieć produkcji kombajnów CLAAS i umożliwić wszystkim zakładom świętowanie jubileuszu, powstało i powstanie kilka jubileuszowych maszyn o specjalnym wyglądzie. LEXION, TRION, EVION i DOMINATOR w nadchodzących tygodniach i miesiącach będą prezentowane na różnych krajowych i międzynarodowych targach, a także podczas dni pola i pokazów w terenie. Ich design jest hołdem dla historii produkcji kombajnów zbożowych CLAAS: Kolor srebrny metalik symbolizuje pierwszą dużą i tak ważną dla światowego sukcesu kombajnów CLAAS epokę do roku 1961, a zielony metalik – wprowadzoną wraz z modelem SENATOR na rok modelowy 1967 soczystą zieleń CLAAS, która dziś jest znana na całym świecie. Stylizowane na supły litery CLAAS po obu stronach jubileuszowych maszyn nawiązują do starego logo firmy CLAAS z palcem supłacza CLAAS – pierwszego patentu CLAAS z 1921 roku.

„500 000 kombajnów CLAAS to przede wszystkim 500 000 historii sukcesu, ponieważ rolnicy i usługodawcy na całym świecie zaufali nam 500 000 razy” – wyjaśnia Jan-Hendrik Mohr, dyrektor generalny CLAAS. „Dlatego świętujemy tę rocznicę globalnie, wypuszczając kilka jubileuszowych maszyn w Harsewinkel, Omaha i Gaomi. Jest to także wyraz uznania dla naszej globalnej sieci produkcji kombajnów, która obejmuje również nasz zakład produkcyjny przyrządów żniwnych i przystawek do kukurydzy w Törökszentmiklós na Węgrzech”.


Na sezon 2025 klienci mogą zamówić wariant przeznaczony do sprzedaży z jubileuszowym oznakowaniem na pokrywach bocznych i specjalnymi pakietami wyposażenia.

W sezonie żniwnym 2025 klienci mogą wziąć udział w jubileuszu za sprawą specjalnego wariantu przeznaczonego do sprzedaży, który wyróżnia się wybranymi elementami wyposażenia i oznakowaniem „More than a machine” na klapach bocznych. „Kombajn CLAAS to faktycznie znacznie więcej niż tylko maszyna” – kontynuuje Mohr. „Za każdym egzemplarzem serii EVION, TRION, LEXION i DOMINATOR stoi bowiem sprawna organizacja sprzedaży, wysoce profesjonalny serwis, szybkie i niezawodne dostawy części zamiennych i wiele więcej. I wreszcie, co nie mniej ważne, prężnie działająca międzynarodowa sieć sprzedaży maszyn używanych, która podobnie jak czynniki techniczne związane z ogólną wydajnością, niezawodnością i trwałością zachwyca klientów na całym świecie”.


Jubileuszowy kombajn CLAAS.


Wszystkie informacje i materiały do pobrania w jednym miejscu: go.claas.com/500000combines

Informacja prasowa w PDF: pobierz


Jubileuszowe maszyny CLAAS - zdjęcia w wysokiej rozdzielczości do wydruku i na stronę internetową: pobierz

Produkcja kombajnów CLAAS w Harsewinkel - zdjęcia w wysokiej rozdzielczości do wydruku i na stronę internetową: pobierz

Produkcja kombajnów CLAAS w Omaha - zdjęcia w wysokiej rozdzielczości do wydruku i na stronę internetową: pobierz

Produkcja kombajnów CLAAS w Gaomi - zdjęcia w wysokiej rozdzielczości do wydruku i na stronę internetową: pobierz

Produkcja przyrządów żniwnych CLAAS w Törökszentmiklos - zdjęcia w wysokiej rozdzielczości do wydruku i na stronę internetową: pobierz


Więcej linków do pobrania zdjęć historycznych kombajnów CLAAS oraz inne ciekawe informacje i fakty można znaleźć w oddzielnym dokumencie „Historia produktów”.

Prosimy o uwzględnienie poniższych informacji w ramach pracy dziennikarskiej:

Jest to informacja prasowa o charakterze międzynarodowym. Oferta produktów i warianty wyposażenia w niektórych krajach mogą się różnić. W razie wątpliwości prosimy o kontakt z dystrybutorem CLAAS lub importerem maszyn CLAAS w swoim kraju.O firmie CLAAS

Założone w 1913 r. przedsiębiorstwo rodzinne CLAAS (www.claas.com) to jeden z wiodących na świecie producentów maszyn rolniczych. Firma z siedzibą w Harsewinkel w niemieckiej Westfalii jest światowym liderem na rynku sieczkarni polowych. Pozycję europejskiego lidera rynku CLAAS zajmuje też w innym kluczowym segmencie, jakim są kombajny zbożowe. Na czołowej pozycji w dziedzinie agrotechniki CLAAS plasuje się również dzięki swoim ciągnikom, prasom rolniczym oraz maszynom do zbioru zielonek. Paleta produktów obejmuje także najnowocześniejsze technologie informatyczne wykorzystywane w rolnictwie. Firma CLAAS zatrudnia ponad 12 000 pracowników na całym świecie, a w roku 2023 osiągnęła obroty rzędu 6,1 miliarda euro.